Często twierdzi się, że dach spadzisty, nadaje budynkowi wyjątkowego charakteru, przywołują wspomnienia związane z górskimi stokami. To właśnie w okolicach górskich spadzisty dach ma swoje uzasadnienie, gdyż nagromadzony w zimie zwał śniegu może swobodnie spływać. Dostosowane są również do silnych, wiatrów halnych. natomiast poza rejonem górskim uzasadnione jest stosowanie płaskich dachów, które wbrew pozorom nadają budynkowi uroku.
Walory płaskich form
Budynki w stylu modern celowo i z premedytacją odchodziły od form zbyt wybujałych i zdobionych. Zniknęły ostre dachy, kopuły, spływy wolutowe. Styl modern opierał się na prostych, płaskich, proporcjonalnych układów architektonicznych. W tym stylu tworzone były nie tylko dachy, ale również tarasy, balkony, podjazdy. Dach płaski ma wiele walorów: Stosując dach płaski maksymalizuje się wykorzystanie powierzchni mieszkalnej w domu, dzięki możliwości systematycznego ustawienia mebli i innych sprzętów, ponadto nie wydaje się środków, zresztą nie małych, na budowę i wykończenie przestrzeni, która będzie wykorzystywana niewiele, lub nawet wcale. Budowanie strychu ma sens jeżeli wcześniej zagospodarujemy tą przestrzeń, jako mieszkalną lub gospodarczą. Ponadto płaski dach może być przestrzenią, która spełni konkretną funkcję tarasu czy, co jest krokiem dość odważnym,wykorzysta się i odzyska przestrzeń wykorzystaną pod budowę domu, tworząc dach zielony. Podstawa pod tego typu dach wykorzystany jako grunt do stworzenia prywatnego ogrodu musi być niezwykle stabilny, konstrukcja mocna i spójna, zaś tworzenie ogrodu to już inicjatywa prywatna, odpowiadająca na potrzeby mieszkańców budynku. Wiele firm oferuje także swoje usługi w projektowaniu i realizacji planu.
Współcześnie wykorzystuje się nawet najbardziej kontrowersyjne konstrukcję. To, co wytwarzało kanony estetyczne odeszły do lamusa, choć dla wielu osób marzeniem jeszcze jest domek z oknami podkreślonymi okiennicami, dachem spadzistym, czyli styl nawiązujący do bajkowego modelu domku pod lasem. Zwrócić należy jednak uwagę, iż prosty styl budownictwa jest wygodniejszy i tańszy w utrzymaniu.