Obecnie bardzo duża liczba maszyn produkcyjnych jest wyposażonych w napęd pasowy. Dzięki niemu takie maszyny mogą się pochwalić znacznie wyższą wydajnością. W razie awarii, nie sprawia również problemu naprawa maszyny z taki napędem.

Jakie koła pasowe są aktualnie dostępne?

koło pasowePrzemysł włókienniczy i tekstylny jest obecnie oparty o wykorzystywanie maszyn wyposażonych w napęd pasowy. Bardzo dużą role w takim napędzie odgrywa koło pasowe, które wprawia w ruch pas napędowy, który rozprowadza energię mechaniczną po całym napędzie. Bardzo ważne jest, że obydwa elementy – koła pasowe i pas napędowy, mają bardzo duże znaczenie dla pracy całego napędu i maszyny. Obecnie nowoczesne koła pasowe bardzo mocno różnią się od tych, których używano do tej pory. Przede wszystkim nowoczesne koła pasowe są odlane w całości, a nie tworzone z dwóch oddzielnych elementów. Dzięki temu takie nowoczesne koła pasowe są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia niż ich dawniejsze odpowiedniki. Dodatkowo, takie koło dzięki swojej wysokiej jakości wykonania, opartej o polerowaną i hartowaną stal, znacznie dłużej zachowuje swoją żywotność. Dodatkowo w takim nowoczesnym kole pasowym jest znacznie mniejsze ryzyko, że źle obrobione koło pasowe zerwie pas napędowy, do czego bardzo często dochodziło w niegdyś używanych maszynach do produkcji włókienniczej. Koła pasowe znajdują także swoje zastosowania poza napędem pasowym. Między innymi odmiany kół pasowych są montowane w silnikach benzynowych, gdzie pełnią zresztą bardzo ważną rolę.

Napęd pasowy to bardzo ważna alternatywa dla napędu hydraulicznego. Z tego typu napędu korzysta się przede wszystkim w maszynach do produkcji materiałów tekstylnych. Maszyny z takim napędem są zazwyczaj bardziej wydajne i zużywają mniejsze ilości energii.

Kategorie: Technologia