Rozwój motoryzacji jest podyktowany nowymi wynalazkami, które definiują kierunek w jakim on zachodzi. Obecnie popularnym kierunkiem staje się elektromobilność, która wymusza dostosowanie się koncernów samochodowych do bieżących trendów. Zwiększenie ilości aut elektrycznych poruszających się po drogach ma zmniejszyć emisję szkodliwych gazów, które powodują efekt cieplarniany oraz zatruwają środowisko.
Wiązki elektryczne stosowane w samochodach
W związku z tym duże koncerny samochodowe tworzą specjalne działy, które zajmują się rozwojem projektów samochodów elektrycznych. W chwili obecnej przeszkodą w upowszechnieniu się aut zasilanych prądem stałym jest ograniczona pojemność oraz żywotność akumulatorów oraz cena. Warto jednak zauważyć, że aspekty te ulegają nieustannemu polepszeniu co stwarza dobre perspektywy przed autami elektrycznymi. Wraz z rozwojem tej technologii rośnie produkcja wiązek samochodowych, które umożliwiają rozprowadzenie zasilania oraz sygnałów sterujących po całym pojeździe. Wiązki elektryczne pełnią bardzo ważną rolę, więc muszą być one niezawodne. W tym celu producenci przewodów co roku testują nowe rozwiązania, które mają uodpornić produkowane przez nich wyroby na oddziaływania środowiskowe takie jak chociażby skrajne temperatury czy agresywny wpływ otoczenia. Nieustannie pojawiają się nowe typu przewodów, które wchodzą w skład wiązek elektrycznych posiadające ulepszoną izolację lub większą przewodność.
To właśnie maksymalny obciążenie prądowe przewodu jest jednym z ważniejszych parametrów. W wyniku przepływu prądu w przewodach wydziela się ciepło, które musi zostać odprowadzone, najczęściej do otoczenia. To z kolei powoduje wzrost energii na chłodzenie pojazdu co tworzy pewnego rodzaju błędne koło. Większe przekroje przewodów a co za tym idzie obciążalność prądowa powoduje zmniejszenie ilości wydzielanego ciepła przy przepływie prądu o tym samym natężeniu.