Poszukiwanie sposobów na tanie i ekologiczne ogrzewanie to cel wielu osób chcących się uodpornić na kończące się źródeł energii i ich cen. Do ogrzewania budynków bardzo popularne są technologie, które nie używają do tego procesu spalania materiałów.

Zasada działania nowoczesnych pomp ciepła

nowoczesne pompy ciepłaW ostatnim czasie prym wiodą pompy ciepła, które są cenione przede wszystkim za niskie koszty, cichą i czystą pracę i brak konieczności składowania opału. Pompa ciepła jest oparta na takim zjawisku, że głęboko pod powierzchnią terenu występuje dużo wyższa temperatura niż na jej powierzchni i dlatego warto ją dostarczyć do naszego domu. Szczególnie zimą, gdy na zewnątrz panują mroźne klimaty na głębokości kilkudziesięciu metrów pod ziemią temperatura jest dość wysoka. Współczesne nowoczesne pompy ciepła posiadają system rur wpuszczony głęboko w glebę, przez które przepływa olej będący nośnikiem ciepła. Ciecz jest pompowana przez pompę pod ziemie, gdzie odbiera temperaturę z tamtego miejsca, a następnie dostarczana do wnętrza budynku. W ten sposób bez konieczności odbierania jej ze źródła spalania mamy energię cieplną w naszym domu. Jeśli temperatura jest nadal zbyt niska to dogrzewa się ją za pomocą grzałek elektrycznych. Całość kosztów związanych z pompą ciepła jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku spalania nawet tak tanim materiałem jak drewno czy węgiel, pomimo wykorzystania do dogrzewania drogiego prądu elektrycznego. Wiele osób ceni sobie dodatkowo prostotę i bezawaryjność całej instalacji opartej głównie na pompie.

Myślę, że w najbliższej przyszłości więcej gospodarstw domowych będzie wykorzystywało pompy ciepła do ogrzewania swoich domów. Warto wykorzystywać energię, którą za darmo podarowała nam natura, tym bardziej jeśli jest ona przyjazna dla reszty środowiska.

 

Kategorie: Dom i ogród