Żeby uniknąć pożaru na skutek wadliwej instalacji elektrycznej, najczęściej stosuje się rozwiązania techniczne, które pozwalają na kontrolę przepływu prądu. Na czym polega praca takich urządzeń? Czy są drogie? Jakie jeszcze rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo?

Rozsądnie kontrolować pracę urządzeń elektrycznych

transformator bezpieczeństwaPodstawą przy pracy z urządzeniami wysokiego napięcia jest odpowiednie informowanie o zagrożeniu pracowników, oraz osób potencjalnie zagrożonych. Komunikacja jest szczególnie ważna, gdy urządzenia znajdują się w miejscach, gdzie nawet drobna awaria może doprowadzić do pożaru. Jednym z powszechniejszych rozwiązań technicznych jest transformator bezpieczeństwa. Działa on na zasadzie obniżenia napięcia w urządzeniu do poziomu bezpiecznego. W związku z czym, ewentualna awaria nie spowoduje szkód. Ważne jest, by montaż tego typu zabezpieczeń był odpowiednio zorganizowany i nie miały do nich dostępu osoby niepożądane. Jakie jeszcze środki bezpieczeństwa stosuje się przy pracy z groźnymi instalacjami elektrycznymi? Na poziomie konstrukcji wykorzystuje się różne osłony i obudowy, które pozwalają zniwelować działanie prądu. Często też umieszcza się części czynne konstrukcji poza zasięgiem ręki pracownika, przez co zmniejsza się jego zagrożenie. Warto też pamiętać o odpowiednich materiałach izolujących oraz środkach ochrony indywidualnej. Rynek oferuje spory wybór różnych rękawic, butów i kombinezonów. Decyzja o konkretnym środku powinna być podjęta na podstawie konkretnych informacji o zagrożeniach. Wybór odpowiedniego środka powinien być świadomy i podparty faktycznym ryzykiem.

Praca przy urządzeniach o wysokim napięciu wymaga specjalnej uwagi,koncentracji i zastosowaniu środków prewencyjnych. Jak w przypadku bezpieczeństwa w każdej pracy, lepiej przewidywać, niż zwalczać. Zwłaszcza, że  na rynku istnieje cały wachlarz możliwości. 

 

Kategorie: Technologia