Coraz większym zainteresowaniem cieszą się odnawialne źródła energii. Technologia ta jest już znana od jakiegoś czasu, jednak koszty jej wdrożenia do tej pory przewyższały potencjalne zyski co sprawiło, że nie była ona stosowana na szeroką skalę.
Panel monokrystaliczny alternatywą dla paneli polikrystalicznych
Obecnie dzięki upowszechnieniu się technologii, oraz nowym producentom poszczególnych elementów całość staje się bardziej atrakcyjna cenowo dla potencjalnego odbiorcy. Szczególnym przykładem są tutaj chociażby panele fotowoltaiczne, które cieszą się zwiększonym zainteresowaniem. Obecnie produkcja paneli fotowoltaicznych prowadzona jest na dalekim wschodzie co przyczynia się do obniżenia kosztów produkcji. Oprócz tego sprawność pojedynczego ogniwa nieustannie rośnie co przekuwa się na wzrost sprawności całej jednostki. Do instalacji konsumenckich coraz częściej wybierane są nowoczesne panele monokrystaliczne. Panele te są ciemne i jednobarwne. Ich budowa wykorzystuje monolityczny kryształ krzemu. Ich główną zaletą jest większa sprawność od paneli polikrystalicznych, która może dochodzić do kilkunastu procent. Oprócz tego panele monokrystaliczne zajmują mniejszą powierzchnię niż ich polikrystaliczne odpowiedniki biorąc pod uwagę jednostkę mocy. Wszystko to sprawia, że technologia monokrystaliczna jest coraz bardziej popularna. Biorąc jednak pod uwagę cały rynek paneli fotowoltaicznych znaczną przewagę mają jednak cały czas panele polikrystaliczne.
Należy zaznaczyć jednak, że wszystko zależy od danej aplikacji. W niektórych przypadkach bardziej uzasadnione będzie zastosowanie paneli monokrystalicznych, w innych natomiast polikrystalicznych. Nie zmienia to jednak faktu, że technologia fotowoltaiczna jest coraz częściej wykorzystywana i coraz powszechniejsza.