Materiały syntetyczne stały się niezwykle popularne. Z tego też powodu są one powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu i produkcji. Koszty ich wytworzenia są bowiem o wiele niższe, niż koszty wytworzenia naturalnych odpowiedników. Z tego też powodu przedmioty, które pokryte są tego rodzaju tworzywami są znacznie tańsze.

Skaj jako przykład sztucznej skóry

sztuczne skóryPrzykładem takiego rodzaju materiału jest skóra. Skóra naturalna wykorzystywana jest nie tylko w przemyśle odzieżowym, ale także do produkcji skórzanych mebli, czy akcesoriów. Proces obróbki naturalnej skóry w garbarniach niestety jest długi i dość kosztowny. Z tego też powodu zaczęto próbować stworzyć jej sztuczny odpowiednik. Przykładem materiału, który jest odpowiednikiem sztucznej skóry jest skaj. Zawiera on określone rodzaje polimerów, które nadają materiałowi wygląd i efekt prawdziwej skóry. Materiał ten niezwykle trudno jest odróżnić od skóry naturalnej. Sztuczne skóry wykorzystywane są powszechnie do tapicerowania mebli takich jak kanapy, czy fotel. Również znajdują zastosowanie w produkcji akcesoriów takich jak torebki, czy paski do spodni. Ich dużą zaletą jest wodoodporność. Oznacza to, że torebka wykonana ze skaju nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem wody. Jednocześnie pozwoli to na dokładne czyszczenie tego tworzywa w tradycyjny sposób, czyli z użyciem wody i detergentów. Skaj, jak inne materiały syntetyczne nie odbarwia się pod wpływem wody.

Z tego też powodu jest pod tym względem dużo lepszy od skóry naturalnej. Jego dużą wadą, jak wielu tworzyw sztucznych jest brak przepuszczalności powietrza. Z tego też powodu materiał ten nie nadaje się do produkcji odzieży. Nie mniej jednak produkowane są z niego różnego rodzaju elementy związane z odzieżą, czy obuwiem.