W wielu przemysłowych aplikacjach konieczne jest stosowanie rozwiązań pozwalających na przekazaniu informacji operatorom linii technologicznych czy poszczególnych maszyn. W tym celu wykorzystywane są różnego rodzaju sygnały działające na zmysły. Dotyczy to w szczególności funkcjonowania poszczególnych maszyn oraz ich stanu. Jest to niezmiernie ważne w zakładach wytwórczych.

Rodzaje sygnalizatorów alarmowych

sygnalizator optyczno akustycznyTych na rynku nie brakuje. W przypadku, gdy jeden operator czuwa nad ciągłością procesu odbywającego się na kilku maszynach konieczna jest odpowiednia sygnalizacja. W tym celu wykorzystywane są sygnały akustyczne oraz optyczne. Dzięki temu osoba znajdująca się nawet w znacznej odległości od sprzętu jest w stanie ocenić w jakim stanie się on znajduje. Warto wspomnieć bowiem, że sygnalizator optyczno akustyczny emituje przeważnie jeden z kilku sygnałów akustycznych oraz optycznych. Przykładem może być wieża złożona z kilku segmentów optycznych wraz z modułem dźwiękowym. W takim przypadku kolor zielony sygnalizuje poprawne działanie urządzenia, żółty pauzę, a czerwony awarię lub konieczność podjęcia działania. Warto wspomnieć, że sygnałowi optycznemu może również towarzyszyć sygnał dźwiękowy modulowany. Dzięki temu zachodzi większe prawdopodobieństwo, że wszelkie sytuacje wymagające interwencji będą przez operatora zauważone w miarę szybko.

W warunkach przemysłowych ważnym jest również żeby urządzenie posiadało wysoką odporność na uderzenia czy wysoką ochronę przed wnikaniem pyłu czy wody. Sygnalizatory w różnych odmianach bez problemu można zakupić zarówno w punktach stacjonarnych jak i również za pośrednictwem Internetu. Osoba zainteresowana kupnem może wybierać nie tylko w różnych odmianach lecz również w producentach. Dostępna jest bowiem cała masa rozwiązań. W ten sposób możliwym jest dobranie odpowiedniego urządzenia do określonej aplikacji.