Niewątpliwie żyjemy w czasach, gdy budownictwo charakteryzujące się odkrytą cegłą, nie cieszy się popularnością i zostało wyparte przez sposoby stawiania budynków, które charakteryzują się lepszymi właściwościami izolacyjnymi, co jednocześnie pozytywnie przekłada się na oszczędność danego gospodarstwa domowego lub firmy w zakresie kosztów ogrzewania.
Stylistyka płytek z cegły
Chociaż coraz mniej budynków wykonywanych jest z cegły, paradoksalnie w ostatnim czasie możemy zaobserwować powrót cegły do naszych domów. Dzieje się tak ze względu na popularność płytek wykonywanych z cegły, które doskonale sprawdzają się w kreowaniu aranżacji wielu wnętrz – zarówno mieszkalnych, jak i pełniących rolę bardziej użytkową lub wchodzących w skład przestrzeni biurowej. Jeśli chodzi o płytki cegła, która jest wykorzystywana do ich powstawania, może mieć różne pochodzenie. Po pierwsze, wykorzystuje się dość często cegły z rozbiórek domów, dzięki czemu płytki możemy otrzymać w stylistyce cegły poniemieckiej. Po drugie, płytki z cegieł wykorzystywane są często przy renowacji, np. gotyckich zabytków, więc na rynku znaleźć możemy płytki charakteryzujące się kolorystyką i fakturą charakterystyczną dla danego stylu architektury. Generalnie możemy więc podzielić płytki z cegieł na te, które produkowane są z starych cegieł, które były już wcześniej wykorzystane i na te,które zostały specjalnie w tym celu wyprodukowane, uformowane i odpowiednio postarzone.
Cegły charakteryzują się różną kolorystyką, dzięki czemu możemy na naszej ścianie stworzyć naprawdę różnorodną kompozycję. Jeśli decydujemy się na wykorzystanie w aranżacji naszego wnętrza ceglanych płytek, warto zwrócić uwagę na to, by ściana, na której się one znajdą, nie przytłaczała naszego pomieszczenia, ale dodawała mu odpowiedniego charakteru.