Kiedy budowa podpiwniczonego domu ma się odbyć na terenie bogatym w wody gruntowe, a nawet te nieprzepuszczalne; warto wykonać tak zwany drenaż opaskowy. Zabezpieczy on znajdującą się pod ziemią część przed zalaniem. Głównymi materiałami, których używa się w celu wykonania instalacji drenażowej, są rury i studzienki, do których woda ma być odprowadzana. 

Budowa instalacji drenażowej

rura drenarska ceramicznaNajlepiej, aby drenaż zrealizowany został na etapie budowy domu, gdyż później może się to okazać bardzo trudne. Do jego wykonania może zostać użyta rura drenarska ceramiczna lub plastikowa. Na jej powierzchni znajdują się rowki i otwory, dzięki którym woda może przesiąkać do jej wnętrza. Rury ceramiczne są stosunkowo krótkie, a rowki na nich szerokie i równoległe do dłuższego boku elementu. Rury plastikowe natomiast, pokryte są gęsto poprzecznymi i głębokimi rowkami. Rozciągane są w zagłębieniu przy fundamentach, tworząc system podprowadzający pomiędzy narożnikami. Tam są podłączane do na przykład kanalizacji deszczowej lub specjalnych studzienek. Następnie zagłębienie, w którym znajdują się rury, powinno zasypać się przepuszczalnym materiałem, takim jak żwir lub keramzyt i piasek. Zwłaszcza keramzyt jest polecany, ze względu na jego wpływ na ocieplenie fundamentów. Drenaż opaskowy przebiegać musi dookoła domu, stąd też jego nazwa. Dzięki poprawnej konstrukcji, podczas napływu wód gruntowych lub długich opadów deszczu, piwnica domu nie zostanie zalana.

Drenaż opaskowy przeprowadzony za pomocą ceramicznych lub plastikowych rur jest instalacją, która pozwoli uniknąć zalania domowej piwnicy. Powinien on przebiegać wzdłuż wszystkich ścian budynku, żeby skutecznie wyłapywać wodę z zewnątrz. Pamiętać też należy o zasypaniu instalacji odpowiednim rodzajem materiału.