Można prognozować, że w warunkach kiedy plastik i tworzywa sztuczne są passe, już wkrótce nastąpi  renesans porcelany i jej pochodnych.  A jest tego duży wybór. Oprócz klasycznej porcelany, jest fajans, majolika, kamionka, porcelit, czy terakota. To wszystko naturalne surowce, pochodne glinki kaolinowej, z których można wykonać wszystkie rodzaje talerzy, filiżanek, kubków,  pojemników i zaspokoić  najbardziej wyrafinowane gusty 

Skupmy się na klasycznej porcelanie

porcelana karolinaMamy w tej dziedzinie długie i dobre tradycje.  Funkcjonują  fabryki porcelany założone jeszcze pod koniec XIX lub na początku XX wieku, wśród nich Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej. Popularna porcelana karolina cieszy się dużym powodzeniem. Wytwarzana jest porcelana biała i zdobiona. Zdobienia są robione ręcznie. Tradycyjnie złotem lub srebrem . Nakładane są również inne kolory. Ornamentyka nawiązuje do wzorów ludowych wycinanek. Nasza porcelana cieszy się uznaniem i powodzeniem międzynarodowym. Wystawiana jest na uznanych Wystawach i Targach.  Oczywiście są to wyroby wielokrotnego użytku  i można je myć w zmywarkach.  Dzięki temu mogą zastąpić wyroby z tworzyw sztucznych. Niewątpliwie uda się to zrobić z zestawami  dla dzieci. Karolina ma ich kilka rodzajów: kolorowych, bajkowych, przyciągających wzrok i uśmiech dziecka. Ponadto są zestawy kawowe i śniadaniowe dla 2,4 lub 6 osób. Równie duży jest wybór serwisów obiadowych, także dla 12 osób. Oczywiście fabryka produkuje również pojedyncze elementy, jak:  bulionówki, dzbanki i dzbanuszki do mleka, filiżanki, kubki, czy wszystkie rodzaje talerzy.

Swoisty boom przeżywały wyroby fajansowe i porcelitowe, bogato zdobione ludowymi wzorami haftu. Wykonywały je zakłady we Włocławku, Kole i  Bolesławcu. Ich charakterystyczne wzornictwo znane jest na całym świecie. „ Bolesławce” zdobią angielskie stoły do dzisiaj. Można żywić nadzieję, że i klasyczna porcelana odniesie podobny tryumf, zastępując sztuczności.