Każdy hodowca musi przestrzegać norm i przepisów dotyczących hodowli zwierząt. Chodzi tu nie tylko o prawo krajowe, ale również o prawo Unii Europejskiej. Dlatego pomieszczenia dla zwierząt muszą być odpowiednio zaprojektowane. Jeśli chodzi o podłogi, zdecydowanie najlepiej sprawdzają się ruszta betonowe, które gwarantują czystość w pomieszczeniach inwentarskich.

Ruszta ze szczelinami zapewniające czystość i bezpieczeństwo zwierząt

ruszta betonowe dla trzodyJak sama nazwa wskazuje, taka podłoga zbudowana jest z płyt, w których występują szczeliny, otwory. Szerokość szczelin może być różna. Jeśli chodzi o ruszta betonowe przeznaczone do chlewni, to szerokość szczelin wynosi albo 3,0 albo 3,5mm. Jak widać, szczelina nie jest bardzo szeroka, więc nie ma możliwości, by racice wpadły do szczelin i by doszło do zranienia zwierzęcia. Szczeliny w rusztach betonowych ułożone są wzdłużnie. To z kolei zapewnia maksymalną czystość w budynkach inwentarskich. Warto stosować duże ruszta betonowe dla trzody, bo są one w stanie utrzymać ciężar ciała nawet do 1000kg. Takie ruszta stosowane są również w hodowli innych zwierząt gospodarskich – wcześniej zostały wprowadzone do obór, w których utrzymuje się bydło mleczne i mięsne. Do produkcji ruszt betonowych wykorzystuje się najwyższej jakości beton. Jest to beton klasy produkcyjnej B45 albo B55, co oczywiście odpowiada właściwym normom. Powierzchnia ruszt betonowych jest przyjazna dla zwierząt, co gwarantuje ich pełne bezpieczeństwo.

Ruszta betonowe czyszczą się same – a to wszystko dzięki szczelinom, które się w nich znajdują. Istnieją także ruszta betonowe ze szczelinami, które są przystosowane nawet do ruchu 6 ton. Oczywiście są to relatywnie droższe ruszta, które stosuje się głównie w gospodarstwach wielkotowarowych. Ruszta betonowe zapobiegają również poślizgowi zwierząt gospodarskich tj. świń czy krów.