W Polsce jest coraz więcej samochodów jednak miejsc parkingowych nie przybywa dlatego mieszkańcy dużych miast bardzo często narzekają na brak miejsca w którym mogliby zostawić swój samochód np na czas wizyty w urzędzie czy banku. Często jest tak, że po prostu nie mam miejsca na zagospodarowanie nowych miejsc parkingowych. Wtedy z pomocą przychodzą konstruktorzy parkingów automatycznych.

Czym jest parking automatyczny?

Parkingi automatyczneWedług obecnie panujących przepisów jedno miejsce parkingowe nie może być mniejsze jak 11,5 m². Proste obliczenia powiedzą nam, że do zapewnienia miejsc parkingowych dla mieszkańców jednej klatki w bloku mieszkalnym potrzebne jest 138 m². Idealnym rozwiązaniem na zmieszczenie dużej liczby samochodów na małej powierzchni są parkingi automatyczne na których samochody zazwyczaj parkowane są w pionie. Tego typu parkingi uznawane są za bardzo efektywne i oszczędzające miejsce do maksimum. Ten typ parkingów wykorzystywany i budowany jest zazwyczaj w niezagospodarowanej przestrzeni między budynkami. Rozwiązanie to jest idealne ponieważ można je wykończyć w dowolny sposób co nie będzie miało negatywnego wpływu na wygląd parkingu zbudowanego między dwoma zabytkowymi budynkami. Idealnie sprawdzają się w pobliżu starówek dużych miast. Parkingi tego typu nie są nowym wynalazkiem, pierwszy tego typu parking został zbudowany w Paryżu sto lat temu. Jednak dziś krajem przodującym w tego typu rozwiązaniach jest Japonia w której na jednym kilometrze kwadratowym jest bardzo duże zagęszczenie ludności , infrastruktura jest bardzo dobrze rozwinięta.

Reasumując tego typu rozwiązania będą stosowane coraz częściej w dużych, szybko rozwijających się miastach, w celu maksymalnego zaoszczędzenia miejsca na przyszłe inwestycje budowlane. Zaoszczędzona na utwardzonym parkingu przestrzeń z powodzeniem może być wykorzystana na np tereny zielone lub miejsca rekreacji dla mieszkańców. 

 

Kategorie: Budownictwo