Wielu z nas ma w swoim najbliższym otoczeniu osoby starsze, w dużym stopniu od nas zależne. Jest to dość duże obciążenie. Bardzo często przychodzi moment, w którym trzeba podjąć decyzję, w jaki sposób zorganizowane ma być nasze dalsze życie z osobą, którą się opiekujemy.
O stałym pobycie w domu seniora
Kiedy przerasta nas zajmowanie się członkiem rodziny w podeszłym wieku, warto rozważyć umieszczenie go w domu opieki. Większości wydaje się to dość drastyczną opcją, ale gdy podejdziemy do tej kwestii mniej emocjonalnie, może okazać się, że zalet takiego rozwiązania jest dużo więcej niż wad. Przede wszystkim opieka nad starszą czy chorą osobą jest bardzo wyczerpująca dla rodziny, szczególnie jeśli obowiązki przejmuje tylko jeden z bliskich. Odbija się to na kondycji psychicznej opiekunów, a co za tym idzie – podopiecznych. Stały pobyt w domu seniora pozwoli rodzinie na oddech i spotykanie się ze straszą osobą bez stresu i presji. Dodatkowo nasz bliski będzie miał stały kontakt z osobami w podobnym wieku, dzięki czemu może otworzyć się na życie towarzyskie bardziej niż wtedy, gdy przebywał pod naszą opieką. Przeszkoleni pracownicy domu seniora zatroszczą się również o jego potrzeby zdrowotne i będą gotowi nieść mu pomoc przez całą dobę, co często jest niemożliwe w przypadku opieki rodzinnej. Pamiętajmy, że osoby starsze często cierpią na przewlekłe choroby, dlatego należy upewnić się, czy wybrana przez nas placówka jest przystosowana do przyjęcia rezydenta z konkretną kondycją zdrowotną.
Przed zdecydowaniem się na dom seniora dobrze jest zapytać o zdanie samego zainteresowanego, przygotowawszy wcześniej logiczne argumenty, ale będąc także otwartym na punkt widzenia drugiej strony. Nie możemy pozwolić, by pobyt w domu opieki był dla członka naszej rodziny niekomfortowy i przykry.