Głębokie wykopy ziemne są chlebem powszednim miast, zwłaszcza tych większych lub przeprowadzających określone inwestycje lub remonty. Często są to wykopy przebiegające na długim odcinku, w terenie grożącym obsunięciem lub zawaleniem. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracującej tam ekipie.

Szalunki i ich rodzaje

solidne szalunki do wykopów używaneBudowa lub remont infrastruktury wodnej lub gazowej odbywa się najczęściej na dużej głębokości, mogącej sięgać nawet czterech metrów. Zabezpieczenie takich wykopów odbywa się za pomocą specjalistycznych szalunków odpowiednio dobranych do rodzaju prowadzonych robót i specyfiki terenu. Zaprojektowaniem i wykonaniem takich zabezpieczeń zajmują się wyspecjalizowane firmy posiadające odpowiednią wiedzę, technologię i certyfikaty, dlatego solidne szalunki do wykopów używane przez takie firmy gwarantują maksymalne bezpieczeństwo ich używania. Zależnie od wymagań, stosuje się szalunki wielokomorowe, słupowe lub szalunki typu box, które wymagają innego wykonania i są nieustannie monitorowane celem zapobieżenia lub usunięcia jakichkolwiek obsunięć terenu. Wykonanie profesjonalnych szalunków oraz ich nadzór są procesami niezwykle wymagającymi i odpowiedzialnymi, dlatego związane są z posiadaniem sporej wiedzy i zdobyciem odpowiedniego doświadczenia. Zastosowanie odpowiedniego oszalunkowania wiąże się również z koniecznością posiadania sporej ilości sprzętu zabezpieczającego, dlatego jest to domeną większych firm, mogących sobie pozwolić na dużą inwestycję w sprzęt.

Zabezpieczenie wykopów musi być kompleksowe i przeprowadzone oraz monitorowane w sposób jak najbardziej profesjonalny, gdzie nie ma miejsca na pomyłki i niedopatrzenia, co mogłoby kosztować niewinne, ludzkie życie. W związku z boomem modernizacyjnym będącym udziałem Polski w ostatnich dwóch dekadach, jest na szczęście rynku dużo firm posiadających i doświadczenie i sprzęt odpowiedni do zabezpieczenia nawet dużych projektów budowlanych.

Kategorie: Budownictwo