W sklepach stacjonarnych i internetowych przeznaczonych dla rolników można znaleźć nie tylko maszyny i urządzenia rolnicze, ale również różnego rodzaju preparaty dla roślin. Ogólnie nawozy roślinne można podzielić na kilka rodzajów. Najbardziej znanym nawozem jest oczywiście obornik.
Obornik, wapno węglanowe, magnezowe i tlenkowe
Trzeba z nim jednak uważać, bo nie każda roślina toleruje taki rodzaj nawożenia naturalnego. Obornik bardzo dobrze sprawdza się w przypadku warzyw, ale już niekoniecznie zbóż. Po nawożeniu obornikiem gleba nie jest na tyle zwarta, by zboże mogło dobrze się ukorzenić i rozwijać. Oprócz obornika można zastosować również wapnowanie. Do dyspozycji rolnicy mają różne rodzaje wapna. Najbardziej popularne są: wapno węglanowe, wapno magnezowe oraz wapno tlenkowe. Takie nawozy dla rolników jak wapno magnezowe należy stosować wtedy, kiedy gleba jest uboga w magnez, a dana roślina jest szczególnie wrażliwa na niedobory tego pierwiastka. Z kolei jeśli gleba jest bardzo kwaśna, a roślina nie toleruje takiego środowiska, dobrze jest zastosować wapno węglanowe. Zadaniem tego wapna jest podwyższenie pH gleby – z pH kwaśnego gleba przechodzi stopniowo w pH obojętne, a nawet lekko zasadowe. Tu również trzeba sprawdzić, jaką glebę dana roślina toleruje najbardziej. Jeśli roślina lubi glebę kwaśną, nie należy stosować wapna węglanowego, magnezowego czy tlenkowego. Poza tymi najbardziej popularnymi preparatami dostępne są również takie nawozy jak płynne i granulowane.
Nawozy płynne to najczęściej nawozy dolistne, które są rozpylane, kiedy roślina zaczyna dojrzewać, wzrastać (po okresie kiełkowania). Z kolei nawozy granulowane służą do przygotowania gruntu przed wysiewem. Granulki nawozu mieszane są z glebą na głębokości kilkunastu centymetrów, a później dochodzi do uwalniania niezbędnych dla rośliny związków.