Stare kamienice z drewnianymi parkietami i piecami kaflowymi mają swój urok. Zawsze budowano je nieopodal centrum miasta, przy największych i najważniejszych ulicach. Przed wojną kojarzyły się z prestiżem i były zamieszkiwane przez wyższą klasę społeczną. Dziś są cenione mniej niż nowoczesne apartamentowce. To stare budynki, które mogą przysporzyć kłopotów i wymagać wysiłku remontowego, który jednak wynagrodzi klimat nie do podrobienia.

Piec kaflowy i ogrzewanie, czyli jak urządzić się w starej kamienicy

grzejnikiMieszkania w kamiennicy są zwykle bardziej przestrzenne. Mimo że ściany często nie są idealnie proste, wysokość pomieszczeń, wynosząca zwykle ponad metr więcej niż w przeciętnym lokum, sprawia, że pokoje wydają się ogromne. Odpadający tynk również możemy przekuć w zaletę i po prostu się go pozbyć, odsłaniając szlachetną cegłę, z której budowana była większość kamienic, a która jest już klasycznym elementem wystroju wnętrz i nigdy nie wyjdzie z mody. „W gratisie” do starego mieszkania dostajemy też zwykle trzeszczący, wymagający odnowienia parkiet i piec kaflowy. Kiedyś urządzenie to radziło sobie z ogrzaniem całego mieszkania, dziś stanowi raczej ciekawy element wystroju wnętrza. Niektóre piece mają zamontowane grzałki elektryczne, są jednak drogie w użyciu i mniej wydajne niż współczesne grzejniki. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w wysokim mieszkaniu może okazać się nie lada wyzwaniem ze względu na wysokość ścian i dużą ilość powietrza, dlatego nie warto zdawać się wyłącznie na urządzenie sprzed kilku dekad. Elektryczne grzejniki należą do podstawowego wyposażenia lokum w kamienicy, która nie została podłączona do centralnego ogrzewania.

Życie w przedwojennej kamienicy nie jest dla każdego. Jeśli przyszły lokator nie ceni wysokich pomieszczeń, dużych dwuskrzydłowych drzwi i starego drewnianego parkietu, jeśli nie ma pomysłu na aranżację kaflowego pieca, być może powinien sobie odpuścić. Doprowadzenie mieszkania w kamienicy do stanu pomieszczeń typowych dla nowego budownictwa wygeneruje duże koszty i będzie wymagało sporego wysiłku. A przecież z pewnością znajdzie się ktoś, dla kogo wszystkie wady starej kamienicy jawią się jako zalety.

Wszystko na temat grzejników na: https://www.jaga.com.pl/

 

Kategorie: Dom i ogród