Kiedyś prowadzenie firmy z jednej strony było łatwiejsze, bo nie było typu przepisów i wymagań, ale też trudniejsze ze względu na konieczność wykonywania wszystkich wyliczeń ręcznie. Teraz większość pracy za nas wykonują programy komputerowe.

Jak działają programy do fakturowania?

prosty program do fakturJak wiadomo, nad każdą firmą czuwa Urząd Skarbowy, który wymaga skrupulatnych rozliczeń każdego miesiąca oraz opłacania należnych podatków. Żeby było to możliwe, to konieczne jest szczegółowe kompletowanie wszystkich faktur zakupowych i sprzedażowych. Każdy przedsiębiorca dysponuje jakimś programem, z którego wystawia faktury, gdyż robienie tego ręcznie na papierowych drukach akcydensowych jest już przeżytkiem. Można za darmo ściągnąć z internetu prosty program do faktur, który z powodzeniem wystarczy do użytku małej firmy, gdzie nie wystawia się wiele dokumentów miesięcznie. Takie programy przeważnie nie są zbyt rozbudowane i umożliwiają zapisanie w pamięci danych firmy i kontrahentów oraz określonej wielkości bazy towarów lub usług, które będą zaciągane na faktury. Możemy wystawić w nich faktury lub paragony z zachowaniem ciągłej numeracji. Przeważnie nie mają one możliwości prowadzenia magazynu, zatem sprawdzą się tylko przy samych fakturach. Jeżeli potrzebujemy bardziej kompleksowe rozwiązanie dla firmy, to lepsze będą płatne programy do fakturowania, które są połączone z magazynem, pozwalają na generowanie wielu rodzajów wydruków i raportów, a nawet można je łączyć z modułem do księgowości.

W każdej firmie sprawdzi się inne rozwiązanie, dlatego warto szukać programu, który w stu procentach spełni nasze wymagania. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do tego typu oprogramowań, to warto je wypróbować za darmo przez jakiś czas, aby móc je dokładnie sprawdzić.