Jest wiele różnych wad wzroku, które można korygować przy pomocy soczewek kontaktowych. Standardowe soczewki mają kształt piłki przeciętej na pół. Są też jednak soczewki, które kształtem zupełnie odbiegają od tych klasycznych. Mowa o szkłach kontaktowych torycznych, które skierowane są dla osób zmagających się z astygmatyzmem.
Różne moce refrakcyjne soczewek torycznych
Sam astygmatyzm jest dość łatwy do zdiagnozowania i często łączy się z innymi wadami wzroku np. krótkowzrocznością. Astygmatyk często nie widzi dokładnie danych elementów, ma trudności z dostrzeżeniem szczegółów, a jego pole widzenia jest po prostu zamazane. Z czego wynika taka wada wzroku? Ogólnie astygmatyzm można podzielić na soczewkowy i rogówkowy. Jeśli krzywizna soczewki albo rogówki zostaje zaburzona, zakrzywiona, to właśnie wtedy dochodzi do astygmatyzmu. Siła załamywania promieni świetlnych będzie różna w płaszczyźnie pionowej i poziomej, w związku z czym obraz nie będzie dokładny. Takie jednodniowe soczewki toryczne jak najbardziej mogą być rozwiązaniem problemu. Ogólnie rzecz biorąc, torus jest znaną figurą geometryczną, która przypomina obwarzanka przeciętego wzdłuż. Łatwo więc wyobrazić sobie, jak wygląda tego typu soczewka. Zakładanie soczewki torycznej wcale nie jest trudniejsze od zakładania zwykłych szkieł kontaktowych korygujących nadwzroczność czy krótkowzroczność. Zasady zakładania soczewek i higieny pozostają takie same.
Najbardziej higienicznym rozwiązaniem jest oczywiście stosowanie soczewek jednodniowych, które po zdjęciu z oczu od razu trafiają do kosza i nie są ponownie zakładane. Wtedy nie trzeba też posiadać specjalnego pojemniczka oraz płynu do soczewek. Cechą charakterystyczną soczewek torycznych jest to, że posiadają one różne moce refrakcyjne w przekroju poziomym i pionowym.