Celem dezynfekcji jest zmniejszenie liczby drobnoustrojów w odkażanym materiale. Dezynfekcja dotyczy przede wszystkim powierzchni użytkowych. Odkażane są powierzchnie w gabinetach lekarskich, sklepach i wielu innych miejscach po to, by nie namnożyły się tam potencjalnie chorobotwórcze mikroorganizmy.

Eliminowanie mikroorganizmów z różnych powierzchni

fachowa dezynfekcja podlaskieNa pewno należy odróżnić dezynfekcję od sterylizacji. Do sterylizacji używane są urządzenia zwane sterylizatorami. Jaka jest różnica między tymi procesami? Otóż dezynfekcja zabija tylko formy wegetatywne bakterii, wirusów i grzybów. Sterylizacja ma szersze spektrum działania i dotyczy również form przetrwalnikowych. Przetrwalniki są charakterystyczne dla niektórych bakterii i są to formy drobnoustrojów, które mogą przetrwać nawet w bardzo trudnych warunkach (są odporne na działanie mrozu, ciepła, środków chemicznych i nie tylko). Dlatego fachowa dezynfekcja podlaskie to zadanie, które warto zlecić profesjonalistom. Na polskim rynku znajdują się firmy, które zajmują się właśnie dezynfekowaniem różnych powierzchni. Poza dezynfekcją, sterylizacją wyróżnia się jeszcze jeden rodzaj usuwania drobnoustrojów. Jest to antyseptyka. Dotyczy ona jednak powierzchni organizmów żywych, czyli głównie skóry. Antyseptyka to forma dezynfekcji, która polega np. na przemywaniu ran wodą utlenioną. W antyseptyce stosuje się też inne środki chemiczne, zwłaszcza w medycynie: przed zabiegami odkaża się powierzchnię skóry jodyną, chlorheksydyną, alkoholem i innymi związkami.

Przestrzeganie zasad aseptyki jest bardzo ważne. To właśnie regularna dezynfekcja sprawia, że drobnoustroje nie rozprzestrzeniają się i nie powodują groźnych zakażeń u ludzi. Trzeba pamiętać, że bakterie są w stanie doprowadzić do sepsy (posocznicy), dlatego tym bardziej warto przeprowadzać dezynfekcję.

Kategorie: Edukacja