Coraz częściej zdarza się, że silniki w starszych samochodach po pewnym czasie przestają funkcjonować tak jak kiedyś. Niestety jest to naturalny proces zużycia materiałów. Dzięki ich pracy samochód przejechał tysiące kilometrów. Jednak obecnie są na rynku specjalne preparaty mające na celu zregenerować mechanizmy jednostki napędowej, dzięki którym jednostki napędowe będą działać sprawniej i wydajniej.

Jakie są rodzaje preparatów do oleju? 

regenerujące preparaty do olejuW większości przypadków wystarczającą ochroną dla jednostki napędowej samochodu jest sam olej. Są jednak przypadki w których to nie wystarcza najczęściej zdarza się to w starszych samochodach. Wtedy idealnym rozwiązaniem są regenerujące preparaty do oleju. Jednak tego typu preparaty należy używać rozsądnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Zaleca się również korzystać tylko z tych, które są produkowane przez producentów uznanych w branży motoryzacyjnej. W trudnych warunkach pracy w silniku powstają pewnego rodzaju zabrudzenia, które znacząco utrudniają pracę silnika, natomiast oleje, które są zbyt długo eksploatowane stracą swoje lepkie właściwości. Dlatego kierowcy korzystają z preparatów dyspersyjnych, których zadaniem jest usuwanie zabrudzeń takich jak sadza oraz inne osady. Wszystkie części ruchome silnika ochrania się dodatkami, które wytwarzają aktywną powłokę chemiczną. Natomiast jeśli chcemy zmniejszyć zużycie wlanego oleju należy zastosować środek zawierający w składzie antyoksydanty. Ostatnim rodzajem środków są preparaty antykorozyjne, które jak wskazuje nazwa zapobiegają pojawieniu i rozwijaniu się korozji we wszystkich elementach silnika. Najczęściej używanymi dodatkami są różnego rodzaju modyfikatory tarcia. 

Podsumowując jeśli jesteśmy właścicielami starszego samochodu lub takiego którego silnik wystawiany jest na długą ciężką pracę powinniśmy zastanowić się zad zakupem któregoś z wyżej opisanych preparatów. Trzeba tylko pamiętać aby używać ich zgodnie z wytycznymi producenta. Każdy zakup tego typy środka warto skonsultować z mechanikiem samochodowym z którego usług korzystamy. 

Kategorie: Motoryzacja