Przepompownia, która cały czas pracuje przy domowym szambie to bardzo dobre urządzenie. Takie systemy do przepompowania służą zarówno miejskich oczyszczalniom, jak i osobom prywatnym. Jest to sposób na oszczędzenie kilku złotych oraz na posiadanie własnego źródła wody pitnej. Taka przepompownia działa bardzo prosto. Systemy z reguły robi się w najprostszy sposób, aby były bezawaryjne.
Z czego składa się przepompownia?
Taki system składa się przede wszystkim z dwóch zbiorników. Jeden służy do przyjmowania ścieków. Przepompownia ścieków postawiona na prywatnej działce może przyjąć około pięć tysięcy litrów ścieków. W środku pracuje energooszczędna pompa, która przerzuca całą ciecz do drugiego zbiornika. Jednak przechodzi ona przez pierwszy etap filtrowania. Przepompownia ścieków generalnie ma dwa filtry główne oraz korzysta z bakterii. Podczas przejścia z jednego zbiornika do drugiego ścieki są podwójnie czyszczone. Jak się domyślasz, do pojemnika trafia już prawie czysta woda. Co się dzieje dalej? W wodzie zaczyna się samodzielnie oczyszczać. Aktywne bakterie pracują w cieczy, przez co nieczystości utrzymują się na powierzchni, a woda spływa już do ostatniego pojemnika, w którym jest zdatna do picia. Do czego Ty ją wykorzystasz, to już tylko i wyłącznie Twoja sprawa. Możesz zrobić testy, a okaże się, że woda jest wysokiej jakości. Nie ma w niej zanieczyszczeń.
Najwięcej przepompowni w całej Polsce buduje się w Poznaniu. Tam opracowano kilka nowych metod przepompowywania ścieków w taki sposób, aby zostały oczyszczone. Raz na kilka lat wystarczy zamówić kogoś, kto korzystając ze specjalistycznych narzędzi oczyści przepompownię z nagromadzonego osadu. Jednak to jest kwestia jednej godziny w ciągu pięciu lat. Bardzo niedługi okres czasu.