Współczesny sposób rozrywki diametralnie różni się od sposobu jaki wielu nas spędzało wolny czas w dzieciństwie. Obecne trendy związane idą w świat wirtualnej rozrywki i gier komputerowych. Mało kto pamięta dawne gry, które były dostępne w klubach oraz w salonach gier, nad którymi każdy spędzał miłe godziny dobrej zabawy.

Jak się gra piłkarzykami stołowymi

piłkarzyki stołoweJa osobiście w dzieciństwie najbardziej lubiłem grę w piłkarzyki. W moim mieście był klub gdzie przy piwie cały dzień potrafiliśmy na zmianę bawić się nimi ze znajomymi. Współczesnej młodzieży naświetlę, że piłkarzyki stołowe, to gra w piłkę nożną za pomocą gałek. Stół pełniący rolę boiska był najczęściej drewnianym prostokątem z wysokimi ściankami o wymiarach około metr na pół metra. Piłkarzy reprezentowały drewniane lub metalowe figurki przymocowane w kilku rzędach do metalowych prętów wysuniętych poza obrys stołu i połączonych z gałkami. Przy pomocy obrotu tych gałek można było obracać piłkarzykiem symulując kopnięcie. Co drugi rząd należał do tego samego gracza, których było dwóch, a ich zadaniem było strzelenie plastikową piłeczką do bramki przeciwnika, które były wycięte przy krótszych bokach stołu jako otwór w ściance. Zabawa była przednia, wymagała dużej koncentracji, refleksu i zdolności manualnych. Po całogodzinnym graniu w piłkarzyki bardzo mocno doskwierał ból nadgarstków, ale to nie stanowiło dużej przeszkody przed ponownym zagraniem w nie. Każdy mój znajomy spędził wiele godzin ćwicząc swoje umiejętności, które sprawdzaliśmy w turniejach organizowanych w klubie.

Nic nie zwróci tamtych czasów nostalgii i ciekawych gier, które w tym okresie występowały. Współczesna rozrywka też jest fajna i ciekawa, ale dla odmiany warto byłoby wskrzesić niektóre z zapomnianych gier i pograć sobie jeszcze raz chociaż jedną rundę.