Flanela, obecnie kojarząca się nam przede wszystkim z modnymi koszulami w kratę, to typ tkaniny znany już od kilku stuleci. Informacje o niej sięgają do siedemnastowiecznej Walii, a sama nazwa może pochodzić od francuskiego słowa oznaczającego koc, albo też z języka walijskiego i oznacza dosłownie tkaninę wełnianą.

Jakie właściwości ma flanela?

ciepła tkanina flanelaOryginalnie flanelę produkowano właśnie z wełny, później z mieszanki wełny z bawełną, a obecnie jest to przede wszystkim tkanina bawełniana. Cechuje ją splot skośny lub prosty, jest ona tkana bardzo gęsto, bez widocznych przerw między włóknami. Materiał zostaje poddany drapaniu i strzyżeniu, dzięki czemu jest tak miły, miękki i przyjemny w dotyku. Dzięki sposobowi produkcji flanela jest wyjątkowo ciepła i dlatego bardzo chętnie wybierana do produkcji ubrań na chłodniejsze miesiące roku. ten typ tkaniny, poza wspomnianymi już koszulami, wykorzystuje się również do szycia sukienek, piżam czy pościeli. Ciepła tkanina flanela posiada jeszcze inne zalety: jest bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia, dlatego rzeczy z niej szyte mogą służyć nam przez całe lata. Wynika to z bardzo gęstego splotu, co sprawia, że flanela dobrze znosi nawet duże naprężenia. Współcześnie tkaniny flanelowe produkuje się czasami również z dodatkiem wiskozy, przez co ma ona wyraźny, ładny połysk. Spotykane są również inne dodatki, jednak w każdej wersji flanela jest równie miękka, przyjemna w dotyku i niegryząca – dlatego można ją użyć do produkcji ubrań także dla dzieci.

Flanelowe ubrania mają swój urok, a ze względu na swoje właściwości są niezastąpione jesienią i zimą. Doskonale zatrzymują ciepło, więc nie będziemy w nich marznąć. Dbanie o odzież z flaneli bawełnianej nie nastręczy nam problemu, jedynie flanela wełniana będzie nieco bardziej wymagająca, np. pod względem temperatury prania.