Czy kiedykolwiek znaleźliście się w sytuacji, w której musieliście pilnie załatwić pewne sprawy, które wydawały się trudne lub wręcz niemożliwe do zrealizowania? W takich chwilach zazwyczaj żałujemy, że nie mamy przy sobie kogoś do zadań specjalnych, komu możemy powierzyć realizację ważnych, terminowych, lecz trudnych spraw.

Concierges pracujący w hotelach

conciergeJeśli marzycie o posiadaniu własnego asystenta, na którym moglibyście polegać i który zawsze będzie w stanie wam pomóc, nie musicie z góry zakładać, że to marzenie jest nierealne. Już od czasów średniowiecza znana jest bowiem usługa, którą można określić słowami: realizacja rzeczy niemożliwych. Usługa ta, zwana concierge polega właśnie na spełnianiu życzeń swojego mocodawcy. Historia tego zawodu jest ciekawa – w czasach średniowiecza mianem tym określano osobę odpowiedzialną za oświetlenie w zamkach, czyli zapalanie świec w poszczególnych pomieszczeniach. Osoba taka musiała być dobrze zorganizowana i znać rozkład dnia swoich mocodawców. Obecnie osoby realizujące usługi concierge znajdziemy głównie w dobrych hotelach. Są one odpowiedzialne za spełnianie wszystkich życzeń gości hotelowych, od tych najprostszych, jak dostarczanie świeżych owoców i kwiatów do pokoi, poprzez organizowanie wycieczek, wyjazdów i atrakcji, aż po służenie każdą informacją, jakiej w danej chwili potrzebuje gość. Jest to zawód wymagający otwartości, zaradności, łatwości nawiązywana kontaktów z ludźmi, a także umiejętności organizowania czasu.

W dzisiejszych czasach concierge pracuje głównie w hotelu, gdzie jest odpowiedzialny za realizację marzeń i zachcianek gości. Musi to być osoba otwarta, odpowiedzialna, dobrze zorganizowana i godna zaufania. Każdy z nas może też skorzystać z takiej usługi i zyskać osobistego asystenta i doradcę w ważnych sprawach.